آموزش حرفه ای کوپ مو ( کوتاه کردن مو )

کوتاه کردن مو

موها تاثیر خیلی زیادی در افزایش زیبایی چهره و کامل شدن تیپ و استایل دارند و به همین دلیل است که همه افراد، چه خانم ها و چه آقایان، نسبت به کوتاه کردن موهای خود توجه بسیار زیادی دارند و این روزها لاین مخصوص کوپ کردن مو در سالن های زیبایی، جز شلوغ ترین لاین ها محسوب می شود.

اما در چند وقت اخیر به دلیل شیوع بیماری کرونا، بسیاری از افراد ترجیح می دهند که کار کوتاه کردن مو یا کوپ کردن مو هایشان را در خانه انجام دهند تا کمتر در مکان های شلوغ و پر رفت و آمد حضور داشته باشند و همین موضوع باعث شده تا آموزش کوپ کردن مو به یکی از دغدغه های اصلی برای بسیاری از افراد تبدیل شود.

در ادامه این بخش با ما همراه بمانید تا با تمام نکاتی که باید درباره کوپ کردن مو بدانید آشنا شوید و کار کوتاه کردن موها را به راحتی در خانه انجام دهید.

نکات کلیدی برای کوپ مو در خانه

کوتاه کردن مو پیچیده تر از آن چیزی است که به نظر می رسد و ممکن است همه افراد نتوانند این کار را انجام دهند. اما این راهنما ممکن است به شما کمک کند تا اصول اولیه را در مورد اینکه کوپ کردن مو را از کجا باید شروع کرد، یاد بگیرید.

وسایل مورد نیاز برای کوتاه کردن مو

 • قیچی باکیفیت: یک قیچی با لبه تیز به جلوگیری از پف کردن موها در انتها یا حرکت بیش از حد موهای شما در حین کوتاه کردن کمک می‌کند. بنابراین برای کوپ کردن مو، حتما از قیچی مخصوص کوتاهی مو که دارای لبه تیز است استفاده کنید.
 • شانه دندانه دار: برای کوپ کردن مو لازم است از یک شانه باریک و دندانه دار برای مرتب کردن موها استفاده کنید.
 • پیش بند و اسپری آب
 • ماشین مخصوص کوتاه کردن مو

نکات کلیدی برای کوپ مو در خانه

نکات ضروری و مهم برای کوپ کردن مو که باید بدانید

برای اینکه کار کوتاه کردن موها به بهترین شکل ممکن پیش رود لازم است به چند نکته مهم و کلیدی توجه داشته باشید. این نکات را در ادامه توضیح داده ایم:

 1. از یک دوست کمک بگیرید:

کوتاه کردن موهای خود در آینه می تواند مشکل باشد. اگر می توانید، از کسی بخواهید که به شما کمک کند تا به طور مساوی موها را کوتاه کنید یا تصمیم بگیرید که چه زمانی کافی است. اگر مجبورید به تنهایی این کار را انجام دهید، از چندین آینه استفاده کنید و برای بررسی ظاهر خود وقت بگذارید.

 1. بافت و طول را در نظر بگیرید:

اگر موهای شما مجعد، کوتاه، خشک یا دارای بافت خاص باشد، تشخیص اشتباهات آسان تر است، بنابراین احتیاط کنید.

 1. کوپ کردن مو را با مقدار کم شروع کنید:

آیا تا به حال از یک آینه بزرگ‌کننده برای موچین کردن ابروهای خود استفاده کرده‌اید و سپس عقب ‌نشینی کنید و متوجه شوید که زیاده‌روی کرده‌اید؟ همین اصل در مورد موهای شما نیز صدق می کند. شما همیشه می‌توانید مقدار بیشتری از مو را کوتاه کنید، اما زمانی که بیش از حد موها را کوتاه کرده باشید، دیگر راه بازگشتی ندارید. بنابراین کوپ کردن موها را با مقدار خیلی کم شروع کنید، مرحله به مرحله موها را ارزیابی کنید تا بتوانید به مدل مو دلخواه و مورد نظر خود برسید.

 1. از ایجاد خطوط افقی اجتناب کنید:

در هنگام کوتاه کردن مو باید این نکته را به خاطر داشته باشید که به هیچ عنوان خطوط افقی روی موها ایجاد نکنید. قیچی خود را مستقیماً در طول موهای خود به شکل عمودی و به سمت بالا یا پایین نگه دارید، نه از عرض مو و هر بار کمی از موها را قیچی کنید. اگر روی چتری مو کار می کنید باید به این موضوع بیشتر توجه کنید. خطوط افقی گاهی اوقات برای از بین بردن طول لازم است، اما بریدن موها به صورت عمودی از صاف شدن بیش از حد موهای شما جلوگیری می کند. اگر به صورت افقی برش داده اید، مطمئن شوید که آن را با برش های عمودی دنبال کنید تا انتهای آن نازک شود و برش طبیعی تر به نظر برسد. اگر برای برش عمودی به اندازه کافی ماهر نیستید، سعی کنید قیچی خود را به صورت مورب نگه دارید.

نکات ضروری و مهم برای کوپ کردن مو

آموزش کوتاهی مو زنانه ساده | مدل موی باب

مدل مو کوتاه باب (bob) یک مدل موی ساده است که به راحتی می توان آن را کوتاه کرد و تغییر داد. این مدل اغلب برای موهای کوتاه و صاف استفاده می شود. اما اگر موهای بلند یا مجعدی هم دارید، می‌توانید کوتاهی باب داشته باشید. به عنوان یک مدل مو، مدل دادن و نگهداری از برش باب آسان است. بنابراین اگر تصمیم کردید موهایتان را در خانه کوتاه کنید، می توانید موهای خود را به شکل یک باب ساده کوتاه کنید.

برای شروع لازم است وسایل و ابزار مناسب و مورد نیاز برای کوپ کردن مو و یا کوتاه کردن مو در خانه را اماده کنید:

 1. یک قیچی برش خوب برای مو تهیه کنید

اگر تصمیم دارید موهای خود را در خانه کوتاه کنید، باید به دنبال قیچی هایی باشید که برای کوتاهی مو ساخته شده و کیفیت بالایی دارند. شما باید به دنبال قیچی باشید که تیغه ای از جنس استنلس استیل و تیغه ای تیز دارد. از قیچی آشپزخانه، قیچی خانگی یا قیچی باغبانی استفاده نکنید زیرا ممکن است موهای شما را بکشد یا به موهای شما آسیب برساند.

مرحله اول

 1. ماشین مخصوص کوتاه کردن مو تهیه کنید

بهتر است یک ماشین کوتاه کننده مو نیز اماده کنید تا بتوانید کار کوپ کردن مو  را بهتر انجام دهید. استفاده از ماشین مو برای کوتاه کردن مو مفید خواهد بود زیرا به شما این امکان را می دهد که موهای خود را بدون نیاز به کوتاه کردن عمده فرم دهید و کوتاه کنید.

مرحله دوم

 1. یک شانه مو و کش مو تهیه کنید

برای کوپ کردن مو یا کوتاه کردن مو به یک شانه مو و 3 کش مو نیاز دارید. شانه مو به شما کمک می کند تا قسمت هایی از موهای خود را برای کوتاه کردن به خوبی جدا کنید. کش های مو نیز کمک میکنند که در هنگام کوتاه کردن مو، قسمت ‌هایی از موها از مسیر خارج نشود.

مرحله سوم

 1. اگر شخص دیگری موهای شما را کوتاه می کند، مدل را تأیید کنید

اگر دوست دارید موهایتان را به صورت باب کوتاه کند، باید از قبل درباره مراحل کوتاه کردن موهایتان صحبت کنید. قبل از اینکه دوستتان شروع به کوتاه کردن موهایتان کند، باید طول و مدل موهایتان را نیز تأیید کنید. در طول مدت زمانی که موهایتان کوتاه می شود، شما همچنین باید با دوست خود ارتباط برقرار کنید و تأیید کنید که آنها کاری را که شما می خواهید با موهای شما انجام می دهند. اگر استایل خیلی طولانی است یا نیاز به اصلاح دارد به دوستتان اطلاع دهید تا در نهایت مدل مو کوتاه باب مورد علاقه خود را داشته باشید.

مرحله چهارم

 1. موهای خود را بشویید و خشک کنید

شما باید کوپ کردن مو  را با موهای تمیز و خشک شروع کنید. از شامپو و نرم کننده معمولی خود روی موهای خود استفاده کنید. سپس اجازه دهید در هوا خشک شود یا آن را با سشوار خشک کنید. داشتن موهای خشک تضمین می کند که موهای خود را خیلی کوتاه نمی کنید. اگر موهایتان مجعد یا موج دار هستند، ابتدا خشک کنید. موهای مجعد هنگامی که خیس هستند بسیار طولانی تر به نظر می رسند.

قبل از اینکه موهای خیس خود را خشک کنید، ممکن است بخواهید از شانه مو استفاده کنید تا فرق طبیعی خود را پیدا کنید. اگر قصد دارید موهای خود را به یک طرف تقسیم کنید، به جای ایجاد فرق میانی، پیدا کردن فرق طبیعی خود مهم است.

می ‌توانید با کشیدن شانه روی قسمت جلویی موهایتان، فرق طبیعی خود را پیدا کنید تا موها به پشت موهایتان بریزند. سپس، با استفاده از دست، موها را به آرامی به جلو فشار دهید. موهای شما باید به سمت فرق طبیعی شما بریزد.

همچنین می توانید فرق طبیعی خود را با توجه به اینکه معمولاً موهای خود را در کدام سمت سر خود باز می کنید تعیین کنید. پس از آن می توانید این را در نظر داشته باشید وقتی موهای خود را کوتاه می کنید تا قسمت های موهایتان به دلخواه باشد.

مرحله پنجم

 1. موهای خود را به 3 قسمت مساوی تقسیم کنید

برای این مدل از کوپ کردن مو ، باید با استفاده از شانه موهای خود را به 3 قسمت مساوی تقسیم کنید: 1 قسمت در پشت و 1 قسمت در هر دو طرف سر. این 3 بخش را با استفاده از کش مو محکم کنید. مطمئن شوید که قسمت پشت درست بالای پشت گردن شما قرار دارد. باید بتوانید به آرامی کش مو را از پشت به سمت بالا و پایین بکشید، بنابراین آن را خیلی محکم نبندید.

مرحله ششم

 1. قسمت پشتی را با قیچی برش دهید

اگر تصمیم دارید خودتان کوپ کردن مو را امتحان کرده و موهایتان را کوتاه کنید، ممکن است لازم باشد از یک آینه دستی برای دیدن دم اسبی پشتی استفاده کنید. دم اسبی پشتی را بر اساس طولی که می‌ خواهید داشته باشید به سمت گردن خود به سمت بالا یا پایین حرکت دهید. اگر باب کوتاه تری می خواهید، دم اسبی را بیشتر به سمت بالا حرکت دهید. برای باب بلندتر، دم اسبی را بیشتر به سمت پایین حرکت دهید.

از قیچی برای بریدن موها درست زیر دم اسبی پشتی استفاده کنید. ممکن است لازم باشد قسمت بالای دم اسبی پشت را به آرامی کوتاه کنید تا مطمئن شوید که موهایتان یکنواخت است، به خصوص اگر موهای ضخیم تری دارید. برای ایجاد ظاهری صاف تر، می توانید از ماشین مو برای کوتاه کردن موهای ناهموار زیر دم اسبی استفاده کنید.اگر از ماشین روی موهای خود استفاده می کنید، بهتر است که قیچی را ثابت نگه دارید و موهای ناهموار را کوتاه کنید. سعی کنید تا دم اسبی پشتی یک برش یکنواخت داشته باشید تا قسمت پشت صاف و یکدست به نظر برسد.

مرحله هفتم

 1. از ماشین مو برای کوتاه کردن قسمت های کناری استفاده کنید

وقتی دم اسبی پشتی را کوتاه کردید، آن را رها کنید. سپس، دم اسبی های کناری را باز کنید تا برای کوتاه شدن آماده شوند. برای ایجاد مدل مو باب، بهتر است برش صاف برای پشت و برش های بلندتر برای قسمت های کناری ایجاد کنید. سپس ماشین مو را بردارید و قسمت های کناری آن را شکل دهید تا به اندازه ای باشد که برای مدل مو باب می خواهید.

اگر می خواهید ظاهر جذابتری برای مدل موهای خود داشته باشید، بهتر است قسمت های کناری را کمی طولانی تر از قسمت پشت نگه دارید. بخش های کوچکی از مو را بلند کرده و با یک حرکت زاویه دار و رو به بالا، ماشین مو را از قسمت پایینی مو رد کنید. این کار به کوتاه کردن و فرم دادن به موها کمک می‌کند تا زاویه یکنواختی نسبت به قسمت پشتی مو داشته باشند.

برای داشتن ظاهری صاف تر، از ماشین مو برای فرم دادن و کوتاه کردن قسمت های کناری استفاده کنید تا با قسمت پشتی همخوانی داشته باشند. ماشین مو را با حرکت رو به بالا از قسمت پایینی موهای خود بگذرانید تا به طول قسمت پشتی کوتاه شود.

مرحله هشتم

 1. در صورت تمایل به موها حالت لایه ای اضافه کنید

اگر می خواهید به مدل مو باب خود حجم اضافه کنید، ممکن است تصمیم بگیرید که لایه ها را اضافه کنید. اگر موهای نازک ‌تری دارید، این کار ایده ‌آل است، زیرا می ‌توانید لایه‌ ها را انتخاب کنید تا موهایتان حجم بیشتری داشته باشند. اگر موهای ضخیم ‌تری دارید، می ‌توانید از ایجاد لایه ‌ها اجتناب کنید تا موهایتان خیلی پف کرده یا گرد به نظر نرسد.

برای اضافه کردن لایه ها، از شانه مو استفاده کنید تا قسمتی از مو را در کنار سر، به سمت پشت سر خود شانه کنید. قسمت مو را طوری نگه دارید که انتهای آن رو به بالا باشد و از قیچی برای کوتاه کردن انتهای مو استفاده کنید و در حین کوتاه کردن، قیچی را به سمت پایین و داخل ببرید. موها را مستقیماً کوتاه نکنید، زیرا منجر به دندانه دار شدن انتهای مو می شود. این کار را در کناره ها و پشت موهای خود ادامه دهید، انتهای موها را با قیچی به سمت پایین و داخل ببرید. این کار باعث ایجاد لایه هایی در سراسر موهای شما می شود و به مدل مو باب شما ظاهری حجیم تر می دهد.

مرحله نهم

 1. انتهای موها را ترکیب کنید

به عنوان یک کار نهایی در کوپ کردن مو، باید انتهای موهای خود را با هم ترکیب کنید تا مدل مو باب شما یکدست و زیبا به نظر برسد. ترکیب کردن انتهای مو نیز به از بین بردن تکه های سرگردان مو که بیش از حد بلند هستند کمک می کند. برای این کار، باید تکه های کوچک مو را بلند کرده و با یک حرکت زاویه دار به سمت پایین، قیچی مو را روی انتهای موها بکشید. اینکار کمک می کند تا انتهای مو ها باریک تر شود و آنها را یکدست تر نشان دهد. این کار را در اطراف سر خود انجام دهید تا انتهای موها با هم مخلوط شوند.

مرحله دهم

کوتاه کردن چتری مو

اگر قبلاً چتری نداشتید، آرایشگران توصیه نمی کنند خودتان موها را چتری کنید. بلکه باید ایجاد چتری مو را به حرفه ای ها بسپارید. زیرا درست کردن چتری مو بسیار دشوار است و یک حاشیه خراب برای همیشه طول می کشد تا رشد کند.

اگر از قبل چتری مو را دارید و حالا خیلی بلند شده اند، این یک آموزش عالی برای کوتاه کردن چتری مو است. ابتدا قسمت جلویی مو را به شکل V برعکس جدا کنید به گونه ای که چتری موها در جلوی سر حالت مثلثی داشته باشد. برای اینکه کوتاه کردن مو راحت تر شود، بهتر است سایر قسمت های مو را کاملا جمع کنید و فقط چتری مو آزاد باقی بماند.

برای مرتب کردن چتری مو، باید قسمتی از مو که در جلوی سر به عنوان چتری مو جدا کردید را مجددا به سه قسمت تقسیم کنید. دو طرف کناری را با گیره روی سر فیکس کنید و موهایی قسمت وسط را کمی روی هم بپیچانید و بعد مو را با قیچی و به صورت عمودی برش بزنید. در نهایت قسمت چپ و راست چتری موها را هم باز کنید و بعد از مرتب کردن چتری مو، انتهای موی دو طرف را نیز با برش عمودی کمی کوتاه کنید تا چتری موهایتان مرتب شود.

کوتاه کردن چتری مو

خلاصه مطلب

کوتاه کردن مو یا کوپ کردن مو کاری تخصصی است و به مهارت و تجربه در این زمینه نیاز دارد و بهتر است برای اینکه مدل مو زیبا و شیکی داشته باشید حتما به یک سالن زیبایی حرفه ای که دارای پرسنل متخصص در زمینه هیرکات و کوپ کردن مو هستند مراجعه کنید. شما می توانید بعد از کوتاه کردن مو، از خدمات کراتین مو نیز استفاده کنید تا مدل موهایتان فوق العاده زیبا و عالی به نظر برسد و با یک میکاپ لایت، زیبایی چهره و استایل خود را کامل کنید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره رایگان: 2931 2250 021مشاوره رایگان: 8675 206 0912