کراتین چیست و برای چه موهایی لازم است

کراتین مو

کراتین مو درمانی است که گاهی اوقات به نام کراتینه برزیلی نیز نامیده می شود، یک روش شیمیایی است که معمولاً در سالن انجام می شود و می تواند موها را تا 6 ماه صاف تر نشان دهد.درخشندگی شدیدی به موها می بخشد و می تواند موخوره را نیز کاهش دهد.

به طور کلی، درمان کراتین مو یک پاسخ محبوب برای موهای وز و غیر قابل کنترل است. اگرچه کراتینه مو می‌تواند موها را صاف‌تر و براق‌تر کند، اما همیشه لازم است قبل از تصمیم گیری در رابطه با استفاده از این روش های درمانی، حتما اطلاعات دقیق و کاملی در رابطه با فرآیند کراتینه کردن مو، مواد مورد استفاده برای کراتین مو، فواید و عوارض کراتینه مو و غیره کسب کنید و بعد با آگاهی کامل اقدام به این کار نمایید. اگر مطمئن نیستید که درمان کراتینه برای شما مناسب است یا خیر،ابتدا با مزایا و معایب کراتین مو که در زیر اشاره کردیم آشنا شوید و سپس تصمیمی آگاهانه برای استفاده از کراتین مو بگیرید!

کراتینه درمانی چیست؟

کراتین (Keratin) یک پروتئین فیبری است که به طور طبیعی در مو یافت می شود و به عنوان یک سپر محافظ در برابر رطوبت (عامل اصلی موخوره) عمل می کند.با گذشت زمان، موها در اثر قرار گرفتن در معرض نور خورشید،عوامل محیطی، حالت‌دهی و استفاده از مواد شیمیایی، کراتین طبیعی خود را از دست می‌دهند و باعث ایجاد لکه‌های متخلخل در ساختار مو می ‌شود.

کراتین به خودی خود با تخلخل موها کار می‌کند. بیشتر موخوره، آسیب‌دیدگی و درهم‌رفتن موها به دلیل بیش از حد متخلخل شدن موهاست.درمان‌های کراتینه شکاف‌هایی را که در اثر کاهش کراتینطبیعی روی تارهای موایجاد شده است را پر می‌ کند،و کمک می کند موها ظاهری سالم‌تر پیدا‌کنند.

درمان‌های کراتینه مختلفی وجود دارد که می‌توانید از بین آن‌ها انتخاب کنید،اما کراتین مو برزیلی یکی از محبوب‌ترین آنهاست. اگرچه کراتین مو ظاهری صاف و درخشان برای موها ایجاد می کند، اما تاثیر آن فراتر از صاف کردن مو است و یک درمان نیز برای موهای آسیب دیده محسوب می شود.

کراتین مو

به عبارت بهتر، برخلاف درمان‌های صاف کننده مو که می‌توانند پیوندهای پروتئینی را بشکنند تا ساختار مو را به طور دائمی صاف کنند، درمان‌های کمپلکس کراتین به طور خاص پیوند موهای شما را نمی‌شکند، در عوض، موخوره را کاهش داده و سلامتی را به آن باز می‌گرداند. این فرآیند معمولا بدون تغییر دائمی ساختار مو، اثر صاف کننده را نیز برای مو فراهم می کند.

این درمان قدرتمند باید در سالن و توسط یک آرایشگر حرفه‌ای انجام ‌شود. در طول این فرآیند درمانی، موها با غلظت بالایی از کراتین که در سراسر ساختار مو نفوذ می‌کند، پوشش داده می شود و با استفاده از حرارت اتو مو مخصوص، به عمق موها نفوذ کرده و در کنار ترمیم آسیب دیدگی مو، تاثیر خیلی خوبی نیز در نرم، صاف و درخشان کردن مو خواهد داشت.

به طور کلی، درمان کراتین مو، آسیب‌ها و شکستگی‌ها را ترمیم می‌کند و استحکام مو را بازسازی می‌کند تا موها صاف‌تر، درخشان‌تر و سالم‌تر به نظر برسند، مدیریت پذیری موها را بهبود می‌بخشد و زمان حالت دادن به موها را به میزان قابل توجهی کاهش می‌دهد.

به طور کلی توصیه می‌شود اگر قصد کراتین کردن موها را دارید، ابتدا با کوپ کردن مو، حالت و استایل شیک و جدید برای موهایتان ایجاد کنید و در صورت تمایل رنگ و مش جدید نیز برای موها انتخاب کنید و سپس به سراغ استفاده از درمان کراتینه موها بروید تا زیبایی و درخشندگی موهایتان بعد از کوپ کردن مو و رنگ و مش جدید، فوق العاده زیباتر و جذاب تر شود.

فواید کراتینه مو

درمان های کراتینه دارای فواید زیادی برایمو ها هستند که در زیر به تعدادی از فواید کراتینه مو اشاره کردیم:

 • می تواند زمان سشوار کشی موها را به نصف کاهش دهد
 • از ایجاد موخوره در رطوبت جلوگیری می کند
 • کوتیکول مو را صاف می کند
 • مو به این راحتی گره نمی خورد
 • درخشندگیزیبایی به موها می دهد
 • کراتین تارهای مورا می پوشاند و از آسیب های خورشیدی و محیطی محافظت می کند
 • کراتین به تقویت مو کمک می کند و تارهای مو را در برابر شکستن مقاوم می کند
 • یک درمان کراتینه مو هر چند ماه یکبار آسیب کمتری نسبت به حالت دادن حرارتی هر روز بر روی موهای شما دارد.

کراتین مو

درمان کراتینه مو برای کسانی که موهای وز دارند عالی است و گزینه سالم تری نسبت به سایر درمان های صاف کننده است.از آنجایی که درمان‌های کراتینه شکاف‌های متخلخل تارهای موی شما را پر می‌کند، موهای شما را کاملا صاف کرده و آن‌ها را از وز شدن محافظت می‌کند. همچنین،یکی از مزایای کلیدی درمان کراتینه این است که چگونه موهای فر خود را صاف می کنید. اگر به طور منظم موهای خود را با سشوار یا اتو مو صاف میکنید، این کار باعث صرفه جویی در وقت شما می شود.

از نظر فاکتور درخشندگی نیز، افرادی که موهای مجعد طبیعی دارند معمولاً درخشش را در موهای خود نمی بینند (فرها نور را کمتر از موهای صاف منعکس می کنند)، با درمان کراتینه، موهای شما براق تر به نظر خواهد رسید.

عوارض کراتینه مو

اگرچه درمان‌های کراتینه به مو آسیب نمی‌رساند،اما یک صافی در دمای بسیار بالا می‌تواند باعث آسیب دیدگی مو شود. به طور کلی، در طول فرآیند کراتینه کردن موها، از اتو موهای مخصوص برای افزایش نفوذ مواد کراتینی به عمق مو استفاده می شود. بنابراین اگر در هنگام دریافت درمان کراتین مو به یک سالن حرفه ای و متخصص در زمینه کراتینه موها مراجعه نکنید، ممکن است به دلیل استفاده از ابزارهای نامرغوب و غیراستاندارد و مواد کراتین بی کیفیت، باعث آسیب دیدن بیشتر موها شوند.

از دیگرا عوارض کراتینه مو می توان به موارد زیر نیز اشاره کرد:

 • مواد مورد استفاده برای کراتین مو معمولا حاوی مقادیری از فرمالدئید است. قرار گرفتن در معرض فرمالدئید خطر واکنش های آلرژیک و مشکلات تنفسی را به همراه دارد. قرار گرفتن در معرض طولانی مدت فرمالدئید نیز با سرطان مرتبط است. توجه داشته باشید که از آنجایی که فرمالدئیدیک گاز است، استنشاق آن بیشترین خطر را دارد. به این ترتیب، برخی از استایلیست ها در طول درمان کراتین مو از ماسک استفاده می کنند و از مشتری نیز می خواهند که ماسک بزند.
 • افزایش قرار گرفتن در معرض فرمالدئید و صاف کردن بیش از حد مو می تواند منجر به خشک شدن و ضعیف شدن موها شود و باعث شکستگی و ریزش مو شود.
 • بلافاصله پس از درمان کراتینه مو، ممکن است موها به طور عجیبی صاف به نظر برسد.درمان را چند روز قبل از یک رویداد بزرگ انجام دهید تا موها طبیعی به نظر برسند.
 • ممکن است پس از کراتین مو حجم موهای خود را از دست بدهید زیرا موهای شما براق و صاف می شوند.
 • در صورت عدم وز شدن، موها می توانند خیلی سریع چرب و شل شوند.
 • درمان‌های کراتینه مو گران هستند، به خصوص که فقط سه تا شش ماه دوام می‌آورند.

کراتین مو

روش کراتینه مو

برای شروع کراتینه مو، ابتدا یک تکنسین موهای شما را دو بار با شامپوی معمولی شامپو می‌کند تا مطمئن شود که موها واقعاً تمیز، عاری از هرگونه چربی یا آلودگی بوده و آماده جذب تمام محصول کراتین هستند. سپس، مواد کراتینه روی موهای مالیده می شود و شانه می شود. مدت زمانی که مواد کراتینه روی موها بماند به فرمول مواد، بافت مو و میزان موی شما بستگی دارد.

بعد از گذشت مدت زمان معین، موها با دقت و حوصله توسط اتو مو مخصوص، اتوکشی می شوند تا کراتین به عمق مو نفوذ کرده و یک پوشش مقاوم در برابر رطوبت و رشته های ابریشمی صاف ایجاد شود. بعد از پایان اتوکشی موها با آب شسته می شود و با سشوار خشک می شوند و نرمی و لطافت و صافی بی نظیری برای موها ایجاد خواهد شد. این فرآیند با توجه به حجم و اندازه موها ممکن است بین 4 تا 6 ساعت طول بکشد.

مراقبت های بعد از کراتین کردن مو

بعد از انجام درمان کراتین مو از شستن موها خودداری کنید تا محصول روی آن بماند. همچنین باید از دست زدن به موها یا بستن و پیچاندن مو با کش مو به مدت سه روز پس از درمان خودداری کنید تا حالت شکستگی روی موهای کراتین شده ایجاد نشود. اگر بعد از درمان، مراقبت خوبی از موها نداشته باشید، بیشتراز اینکه کراتینه برای موها مفید باشد می تواند به موهای شما آسیب برساند. توصیه می‌شود بعد از کراتینه کردن موها حتما از شامپوهای بدون سولفات استفاده کنید و برای مراقبت بهتر، هفته ای یکبار ماسک مو نرم کننده روی موها استفاده نمایید.

برای ایجاد رنگ و مش جدید روی موهای کراتینه شده نیز بهتر است به سراغ استفاده از رنگ موهای گیاهی و بدون سولفات بروید تا آسیب زیادی به موها وارد نشود.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره رایگان: 2931 2250 021مشاوره رایگان: 8675 206 0912